Терпіти sms спам від таксі служб залишилося не довго

10 травня 2018 р. 22:17

Згідно з офіційною статистикою за 2017 рік, частка & nbsp; спаму & nbsp; в поштовому трафіку склала 57%, з яких 12% становили листи з шкідливими програмами і вірусами.

У зв'язку з цим світова спільнота вирішило активізуватися в боротьбі з незаконними розсилками, і Україна не стала винятком.

В кінці березня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект & nbsp; № 8186 & quot; Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії спаму & quot ;. Ініціатори проекту & mdash; народні депутати Береза ​​Б. Ю., Ємець Л. А., Усов К. Г. На думку авторів, прийняття такого закону захистить громадян від нав'язливих і небажаних рекламних повідомлень.

Слід зазначити, що це & mdash; не перша спроба викорінити спам в Україні. Влітку 2017 парламенті вже реєстрували схожу ініціативу (законопроект № 7043), але тоді експерти визнали цей проект поверхневим, а штрафи та покарання & nbsp; & mdash; занадто лояльними. У підсумку автори документа змушені були його відкликати.

Згідно з новим законопроектом, в категорію & quot; спам & quot; потрапляють & quot; електронні, текстові та / або мультимедійні повідомлення комерційного характеру, які без попередньої згоди споживача відправляються на його електронну адресу або телефон, і від отримання яких споживач не може відмовитися & quot;. & nbsp;

Для боротьби з цим негативним явищем депутати пропонують: & nbsp;

 1. Заборонити передачу персональних даних абонентів (номерів телефонів, e-mail) третім особам
 2. Зобов'язати осіб, які здійснюють розсилку, отримувати попередню згоду споживачів
 3. Заборонити приймати спам до розсилки
 4. Блокувати спамерів
 5. Накладати штрафи

  Штрафи

  Розміри штрафів будуть залежати від ступеня & quot; тяжкості & quot; скоєного.

  Наприклад, за організацію спам-розсилки штраф становитиме від & nbsp; 500 до 1000 прожиткових мінімумів (від 850 000 долл до 1,7 млн ​​грн). Аналогічні штрафи загрожують за поширення спаму, якщо воно призвело до порушення роботи електронних пристроїв (телефонів, комп'ютерів, планшетів і т. Д.)

  Якщо ж розсилка була шкідливою (спровокувала порушення роботи комп'ютерних мереж) штрафи будуть набагато суворіше: від 500 до 1000 мінімальних зарплат (станом на 2018 & mdash; від 1 861 500 грн до 3 723 000 грн),. Крім того, такі дії можуть спричинити обмеження свободи до трьох років.

  Протягом трьох місяців після набрання чинності цим Законом чинності розповсюджувачі спаму повинні повідомити споживачам про підписку. Таке повідомлення & nbsp; буде містити механізм відмови від розсилки через гіперпосилання та / або зворотне повідомлення відправнику зі словом & quot; Стоп & quot;.

  Недоліки

  На перший погляд, ідея нового закону здається прогресивної і своєчасною. Але уважне вивчення проекту призводить до висновку, що він бореться не з спаммерами, а з операторами телекомунікацій.

  Очевидно, що новий законопроект не містить покарань для ініціаторів розсилок, а пропонує вирішувати поставлену задачу шляхом змін до Закону України & quot; Про телекомунікації & quot ;, тобто накладаючи відповідальність на телеком-провайдерів і мобільних операторів.

  Навряд чи це можна вважати справедливим, оскільки мобільний зв'язок & mdash; лише один із способів передачі інформації, в той час як генераторами розсилок є постачальники продуктів і послуг.

  Крім того, деякі положення проекту носять відверто & quot; незаконний & quot; характер. Наприклад, одна з норм законопроекту передбачає обов'язок & quot; перевіряти текст повідомлення, наданого до розсилки, на його відповідність визначенню спаму і вимагати у замовника розсилки приведення повідомлення у відповідність до законодавства & quot;.

  Незрозуміло, як оператор може перевіряти вміст, якщо у провайдера телекомунікацій немає доступу до змісту повідомлень, які передаються в його мережі. & nbsp; Крім того, порушення таємниці телефонних переговорів не тільки суперечить ст. 31 Конституції України, а й є кримінально караним злочином (ст. 163 КК).

  Ще однією з загадкових новел є норма законопроекту, яка зобов'язує вміщати гіперпосилання в текст смс-повідомлень. Справа в тому, що вмістити гіперпосилання в смс не так-то просто. Як правило, для цього буде потрібно ціле окреме повідомлення. Тобто законопроект, який повинен боротися із зайвими розсилками, сам генерує додаткові смс. & Nbsp;

  Світова практика боротьби зі спамом

  У світовій практиці зі спамом борються інакше. Найбільше в цій & quot; війні & quot; досягли успіху Австралія і Німеччина. Будучи лідерами по спам розсилок свого часу, ці країни змогли повністю від них позбутися за допомогою жорстких санкцій.

  Наприклад, в Австралії є спеціальні реєстри & quot; Do not call & quot ;, куди людина вносить свій номер і встановлює заборону на всі розсилки, які відбуваються без його

Джерело
sms | Таксі